Action from Kintyre sports hall athletics

All the competitors who took part in the Kintyre competition.
All the competitors who took part in the Kintyre competition.

Want to read more?

We value our content  and access to our full site is  only available on subscription. Your subscription entitles you to 7-day-a-week access to our website, plus a full digital copy of that week’s paper to read on your pc/mac or mobile device In addition your subscription includes access to digital archive copies from 2006 onwards

Already a subscriber?

 

Subscribe Now

There was a good field of contestants at the Argyll Sports Hall Athletics Kintyre meet on Sunday.

All those placed have qualified to compete in the Argyll final to be held at Atlantis Leisure in Oban on Sunday March 22, starting at noon with registration from 11am. Entry is £2 for competitors.

Results: Under-seven girls: 1 Niamh McSporran, Dalintober, 23; 2 Eva McKinven, Dalintober, 13; 3 Abigail McAllister, Castlehill,12; 4 Jessica McGeachy, Castlehill, 7; 5 Quinn Anderson, Castlehill, 3.

Under-nine girls: 1 Eleyna McEachran, Castlehill, 18; 2 Carla Renton, Castlehill, 17; 3 Emilija Kirmuska, Dalintober, 16; 4 Taylor Russell, Southend, 8; 5 Louise Ralston, Castlehill, 7.

Under-11 girls: 1 Erin Ralston, Castlehill, 23; 2 Ayla Campbell, Dalintober, 19; 3 Lucy McFadzean Castlehill, 16; 4 Ceira McPherson, Dalintober, 9; 5 Hannah Gilchrist, Dalintober, 3.

Under-13 girls: 1 Niamh Quinn, Castlehill, 20.5; 2 Beth Johnstone, Tarbert, 19.5; 3 Emma Millar, Castlehill, 17; 4 Hannah Millar, Castlehill, 12.5; 5 Annie Watson, Castlehill.

Under-17 girls: Caryn Kerr, Campbeltown Grammar School.

Under-seven boys: 1 Millar MacKay, Drumlemble, 20; 2 Murray MacKay, Drumlemble, 16; 3 Valters Kirmuska, Dalintober, 10; 4 Jamie McPhee, Castlehill, 7; 5 Max Grumoli, Dalintober, 5.

Under-nine boys: 1 Kian Campbell, Dalintober, 25; 2 Craig MacMillan, Castlehill, 12; 3 Charley Gilchrist, Castlehill, 9; 4 Lewis Shields, Dalintober, 8; 5 Sean McArthur, Castlehill, 6.

Under-11 boys: 1 Jack Green, Dalintober, 26; 2 Jake McKechnie, Castlehill, 20; 3 Isiah Doxsey, Drumlemble, 12; 4 Cameron Ralston, Drumlemble, 10; 5 Ollie Mamson, Castlehill, 2.

Under-13 boys: 1 Robert Kerr, Dalintober.